Jak działa cashout? Kto ma w ofercie?
Cashout to bardzo praktyczna opcja bukmacherska, pozwalająca graczowi na wcześniejsze zamknięcie i rozliczenie zakładu. Odbywa się to jednak kosztem utraty części potencjalnej wygranej, jaka wskazana jest na kuponie. Jeszcze do niedawna funkcjonalność ta była traktowana jako ekskluzywny element oferty promocyjnej, ale dzisiaj w standardzie udostępnia ją już większość legalnie działających w Polsce firm bukmacherskich. W zależności od konkretnego serwisu bukmacherskiego, informacja o dostępności opcji cashout – może być prezentowana graczowi w różny sposób.
Funkcja cashout aktywuje się dopiero po spełnieniu określonych warunków i zawsze jest decyzją uznaniową bukmachera. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest cashout, który często bywa mylony z cashbackiem, a także sprawdzamy, na jakich platformach bukmacherskich można obecnie skorzystać z tej funkcjonalności i niewątpliwej dogodności.
- Cashout – koło ratunkowe dla gracza, czyli jak wcześniej zamknąć zakład?
- Jak jest obliczany cashout i po spełnieniu jakich warunków można skorzystać z tej funkcji?
- Kiedy warto kliknąć w opcję cashout?
- Gdzie można znaleźć informację na temat aktywnej opcji cashout?
- Którzy bukmacherzy oferują early cashout?
Cashout – koło ratunkowe dla gracza, czyli jak wcześniej zamknąć zakład?
Cashout to praktyczna furtka dla gracza do wycofania się z zakładu, która pozwala mu zminimalizować ryzyko przegranej. Zwykle dostępny jest on dla kuponów ze zdarzeniami przedmeczowymi (prematch), jak i zakładami z oferty na żywo (live). Bukmacherzy nie wprowadzają również szczególnych wymagań w zakresie ilości selekcji na kuponie, dlatego cashout przewidziany jest zarówno dla zakładów SOLO oraz AKO.
Warto zaznaczyć, iż cashout to propozycja wypłaty częściowej wygranej wyłącznie w danym momencie. Nawet sekundowa zwłoka może zadecydować bowiem o wycofaniu się bukmachera ze złożonej oferty cashout bądź zmianie wysokości proponowanej wypłaty. O tym dlaczego tak się dzieje – można dowiedzieć się z dalszego fragmentu artykułu.
Ze względu na zbliżoną nazwę, cashout często mylony jest przez użytkowników serwisów bukmacherskich z cashback’iem. Promocja cashback to gwarantowany zwrot wnoszonej przez gracza stawki, gdyby zakład okazała się przegrany – i nie ma ona nic wspólnego z funkcją wcześniejszego zamknięcia kuponu oraz częściowej wypłaty wygranej.
Uwaga. Skorzystanie z opcji cashout i zamknięcie zakładu – jest procedurą ostateczną i nieodwracalną, po której nie ma już możliwości cofnięcia decyzji i przywrócenia kuponu do gry. Należy też pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków, użycie cashout wyklucza takie kupony z różnych promocji, np. system nie zalicza ich do wymaganego obrotu bonusem.
Jak jest obliczany cashout i po spełnieniu jakich warunków można skorzystać z tej funkcji?
Cashout obliczany jest za pomocą algorytmu, konstruowanego niezależnie przez każdego bukmachera i stanowi on iloczyn stawki, współczynnika podatkowego oraz kursu ustalonego przez bukmachera, nieco niższego od tego ze standardowej oferty zakładów. Proponowana przez bukmachera wysokość cashout’u – z reguły odpowiada wartości trafionych do tej pory kursów i stawki netto, pomniejszonych o pewną „prowizję”. Rozliczenie jest bardziej skomplikowane, kiedy któryś z pozostałych na kuponie meczów jest w trakcie gry. Pewnym punktem odniesienia dla algorytmu jest wówczas dodatkowo kurs live rozgrywanych aktualnie spotkań.
Podstawowym wymogiem upoważniającym do skorzystania z przywileju, jakim jest cashout – jest brak na kuponie jakichkolwiek przegranych zakładów. Kolejnym warunkiem uaktywnienia się funkcji cashout – u większości bukmacherów, jednak nie u wszystkich – jest moment, gdy przewyższa on wniesioną przez gracza stawkę na kuponie. U części bukmacherów – cashout dostępny jest natomiast przez cały czas – aż do momentu rozliczenia kuponu. Wartość cashout rośnie wprost proporcjonalnie do zwiększającego się prawdopodobieństwa poprawnego wytypowania wszystkich zdarzeń na kuponie.
Kiedy warto kliknąć w opcję cashout?
Opcja cashout to swoisty kompromis i deal pomiędzy graczem a bukmacherem w zakresie przedwczesnego rozliczenia nieprzegranego jeszcze kuponu. O tym – czy i kiedy najlepiej kliknąć w opcję cashout – decyduje sam gracz, nie ma złotej recepty na używanie tej funkcji – wszystko rozgrywa się w sferze intuicji, a także rzetelnej oceny (poza)boiskowych faktów.
Istnieje całe mnóstwo okoliczności, przy których z pewnością warto rozważyć wcześniejsze zamknięcie i rozliczenie kuponu, świadomie minimalizując ryzyko przegranej i godząc się na niższą wygraną. Cashout jest dosyć często wykorzystywanym „bezpiecznikiem” przez amatorów wielozdarzeniowych kuponów AKO, czyli popularnych „taśm”. W sytuacji, kiedy np. spośród 10 typów na kuponie „weszło” 8 z nich o najwyższych kursach, co zwykle gwarantuje już pokaźny cashout, to warto zamknąć zakład i zadowolić się ciut mniejszą wygraną.
Kolejnym dobrym przykładem na wzięcie cashout – może być moment, gdy np. na kuponie AKO 4 pozostał ostatni mecz piłkarski, którym typowane jest zwycięstwo gospodarzy, a do przerwy utrzymuje się bezbramkowy remis. Nawet jeżeli drużyna gospodarzy jest dużym faworytem – co mimo upływu 45 minut – w dalszym ciągu odzwierciedla niski kurs (np. 1.25), to nie warto ryzykować utraty kapitału (np. 85% z potencjalnej wygranej), jaki gwarantuje poprawne wytypowanie trzech wcześniejszych spotkań.
Cashout to również koło ratunkowe do wycofania zakładu – w przypadku pojawienia się nowych, istotnych okoliczności, jakich gracz nie wziął pod uwagę przy wcześniejszej analizie typu. Zdarza się bowiem, że ostatecznie w wyjściowym składzie nie zagra jakiś kluczowy zawodnik albo trzon zespołu przetrzebiło zatrucie pokarmowe. Niektóre czynniki wpływające na przebieg sportowej rywalizacji mają całkowicie losowy charakter, jak np. pogoda. Ulewny deszcz nad stadionem może zdezorganizować płynność gry i zburzyć każdą misternie opracowaną strategię przedmeczową. Jeżeli gracz wejdzie w posiadanie takiej informacji przed bukmacherem, który nie zdąży jeszcze dokonać stosownej korekty kursu, to furtka w postaci cashout może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Funkcja cashout sprawdzi się także w chwili, kiedy śledząc obstawiony mecz na żywo, okaże się, że drużyna „nie ma dzisiaj swojego dnia”, gra zupełnie się nie klei, a na dodatek piłkarze złapali już kilka żółtych kartek i rośnie ryzyko sięgnięcia przez sędziego po czerwony kartonik. To właśnie podczas oglądania transmisji live – gracze najczęściej decydują się na skorzystanie z opcji cashout.
Czasami powód do kliknięcia w aktywny przycisk „Cashout” może być bardziej prozaiczny, mianowicie brak wolnej gotówki, za którą gracz chciałby obstawić jakiegoś „pewniaka” lub inny, równie interesujący zakład.
Gdzie można znaleźć informację na temat aktywnej opcji cashout?
Bukmacherzy informują o ewentualnej dostępności funkcji cashout na głównej stronie internetowej swojego serwisu bądź w zakładce z promocjami. Firmy bukmacherskie, które nie mają rozbudowanej oferty promocyjnej, dopuszczają się pewnego rodzaju nadużycia – kwalifikując cashout do działu z bonusami. W rzeczywistości cashout jest coraz powszechniejszą opcją bukmacherską, która pozwala obu stronom (bukmacherowi oraz obstawiającemu) wyeliminować ryzyko przegranej, kosztem utraty części zysku/wygranej. Zazwyczaj cashout dostępny jest z poziomu tradycyjnej strony internetowej bukmachera, ale można z niego także skorzystać za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
W momencie, kiedy opcja ta będzie dostępna dla jakiegoś kuponu, typer dowiaduje się o tym – poprzez pojawienie się podświetlonego napisu „Cashout” na stronie głównej bądź po wejściu do sekcji z zawartymi kuponami (np. „Moje zakłady”). Przy kuponie zakwalifikowanym do cashout, dostępny będzie aktywny przycisk oraz proponowana przez bukmachera kwota do wypłaty. Z chwilą kliknięcia i potwierdzenia zamiaru wzięcia opcji cashout, zaproponowana przez bukmachera kwota powiększy automatycznie saldo dostępnych środków do dalszej gry lub wypłaty. Trzeba jednak zachować czujność, ponieważ wysokość cashout’u zmienia się non-stop – w zależności od szansy na powodzenie nierozstrzygniętych na kuponie zdarzeń.
Którzy bukmacherzy oferują early cashout?
Cashout oferuje większość legalnie działających na polskim rynku firm bukmacherskich. Zasady i warunki użycia tej praktycznej dla gracza funkcji są do siebie zbliżone, jednak w zależności od konkretnego bukmachera – mogą różnić się szczegółami.
Cashout w Totolotek
Gdy na kuponie nie ma żadnych błędnych typowań, a potencjalna wygrana jest wyższa od stawki postawionego zakładu, można skorzystać z opcji cashout u bukmachera Totolotek. Co ciekawe, użycie funkcji cashout w Totolotek – nie powoduje odjęcia należnych punktów z programu lojalnościowego Bet Club.
Cashout w Totalbet
O możliwości wcześniejszego zakończenia i rozliczenia kuponu w Totalbet informuje przycisk „Sprawdź Cashout”. Bukmacher oferuje cashout dla wszystkich rodzajów zakładów – SOLO oraz KOMBI – zarówno dla wariantu prematch, jak i live.
Cashout w Superbet
Funkcję cashout, dzięki której można zmniejszyć ryzyko przegrania kuponu, udostępnia również rumuński bukmacher Superbet i dotyczy ona wszystkich typów zakładów, w tym także mieszanych. Tak jak w pozostałych przypadkach, kwotę cashout’u determinują szanse na pozytywne rozstrzygnięcie kuponu w danej chwili, które są wykładnikiem zmieniających się kursów na zdarzenia.
Cashout w STS
Udogodnienie w postaci opcji cashout daje też największy polski bukmacher – firma STS. Co istotne, aby skorzystać z wcześniejszego rozliczenia kuponu, żadne ze zdarzeń pozostających do rozstrzygnięcia – nie może być rozpoczęte (dotyczy kuponów z selekcjami przedmeczowymi). Kupony, które zawarte zostały za środki bonusowe – nie podlegają funkcji cashout, natomiast pozostałe – nie są wliczane do wymaganego obrotu (w przypadku gry za środki depozytowe na rzecz uwalniania bonusu). Jeśli dany kupon zakwalifikowany został do wcześniejszego zakończenia, to znajduje się na nim stosowne oznaczenie (zielone okienko „Cash-out”), jakie można również znaleźć w zakładce „Kupony”.
Cashout w PZBuk
Oddanie pełnej kontroli nad zakładem i pozostawienie graczowi decyzji w zakresie rozliczenia kuponu przed kompletem rozstrzygnięć – oferuje też oldschoolowy bukmacher PZBuk. Warunkiem jest brak jakichkolwiek przegranych meczów na kuponie.
Cashout w Noblebet
Podczas, gdy większość bukmacherów traktuje już cashback jako standardowy element w swojej ofercie, to Noblebet reklamuje tą funkcjonalność jako rozwiązanie luksusowe. Informacja o dostępności cashout w Noblebet znajduje się w zakładce „Moje zakłady” (górne menu). Cashout dotyczy zakładów SOLO, AKO, przedmeczowych i na żywo i bywa dostępny, nawet kiedy na kuponie pozostaje więcej niż jedno nierozstrzygnięte jeszcze zdarzenie.
Cashout w LVBet
W LVBet można kliknąć cashout zarówno przed, jak też w trakcie znajdującego się na kuponie spotkania, jeżeli jego wartość przekroczyła wysokość stawki. Fajną opcją jest możliwość bieżącego podglądania proponowanej wartości cashout’u, która do czasu osiągnięcia poziomu wniesionej stawki – pozostaje jednak nieaktywna (widok zamglony).
Cashout w Fortunie
Cashout ma oczywiście w swojej ofercie jeden z czołowych bukmacherów – Fortuna, która umożliwia wcześniejszą wypłatę – adekwatną do szansy na pozytywne rozstrzygnięcie całego kuponu – w każdym momencie, nawet, gdy cashout jest mniejszy od stawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, gracz ma możliwość zamknięcia kuponu na dowolnym etapie, jeśli wynik bądź przebieg rywalizacji boiskowej nie rokuje pozytywnego rozstrzygnięcia. Aby przyspieszyć proces wcześniejszego zamknięcia kuponu, istnieje możliwość odznaczenia opcji „Akceptuję wszelkie zmiany kwoty EWKEC”, pamiętając jednak, iż ostateczna kwota przyznanego cashout’u może nieco różnić się od tej widzianej pierwotnie w oknie dialogowym.
Cashout w forBET
Oryginalną strategię przyjął z kolei forBET, ponieważ bukmacher udostępnił funkcję cashout wyłącznie użytkownikom aplikacji oraz mobilnej wersji strony internetowej. Jeśli więc klientów forBET interesuje „wyjście bezpieczeństwa” w postaci cashout, warto, aby zainstalowali sobie apkę serwisu bukmacherskiego na swoim smartfonie, po który zawsze mogą sięgnąć w „kryzysowej sytuacji”.
Cashout w eWinner
W serwisie eWinner również istnieje możliwość przedwczesnego zamknięcia kuponu i wypłacenia częściowej wygranej z wniesionego zakładu – bez konieczności oczekiwania na zakończenie pozostałych obstawionych spotkań. Zgodnie z nadrzędną zasadą skorzystania z opcji cashout, w eWinner także traci się później możliwość odbioru głównej wygranej, nawet, jeżeli wyniki pozostałych zdarzeń na kuponie okażą się poprawne.
Cashout w Etoto
Użytkownicy serwisu bukmacherskiego Etoto nie są pokrzywdzeni i również mają szansę na szybki cashout, jeśli pozostałe na kuponie mecze nie toczą się po ich myśli. Ciekawą funkcjonalnością jest specjalny filtr, dzięki któremu spośród wszystkich aktywnych kuponów, łatwo można odnaleźć zakłady upoważnione do cashout’u.
Cashout w Betfan
W Betfan gracze mają komfort kontroli nad aktywnym kuponem od samego początku do jego ostatecznego rozstrzygnięcia. Funkcja cashout dostępna jest na każdym etapie, a wysokość częściowej wypłaty wygranej – uzależniona jest od szansy na powodzenie, wyrażonej w aktualnych kursach. Bukmacher Betfan zastrzega sobie możliwość nie oferowania cashout’u dla wybranych zdarzeń.
Cashout w Betclic
Szansę na zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia w zakresie postawionego kuponu i wzięcie cashout – daje też bukmacher Betclic. Oferta dotyczy wszystkich rodzajów jedno- oraz wielokrotnych kuponów i można z niej skorzystać nawet, gdy cashout jest niższy od stawki, za jaką opłacony został dany kupon. Szczegółowe informacje na temat dostępności tej funkcji można znaleźć w sekcji „Moje kupony” oraz w zakładce „Cashout”.