Krecz w tenisie. Zasady rozliczania zakładów bukmacherskich
Tenis jest jednym z najbardziej popularnych sportów wśród typerów. Dziesiątki, a nawet setki rozgrywanych codziennie meczów sprawiają, że jest w czym wybierać. Czasami jednak w wynikach znajdziemy krecz. Tenis to intensywny sport, więc kontuzje się zdarzają. Jak w takim przypadku reagują bukmacherzy? Jak rozliczany jest krecz w tenisie?
Popularność tenisa wśród typerów bierze się z kilku powodów. Tenis to przede wszystkim bardzo ciekawy i interesujący sport, a do tego szeroko pokazywany w telewizji czy internecie. Typerzy obstawiający zakłady bukmacherskie mogą bez trudu znaleźć ważne informacje, które pomogą analizować mecze. Do tego codziennie rozgrywanych jest bardzo dużo meczów. Pojedynki kobiet i mężczyzn, deble, miksty. Wielkie turnieje jak i lokalne rozgrywki. Wybór jest ogromny. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór tenisa przez typerów jest brak remisów.
Mecz można wygrać lub przegrać i to już na starcie zwiększa szanse na wygraną obstawiającego. Tak naprawdę jest tylko jeden czynnik, który powoduje niepokój typerów – jest to krecz. Tenis nie jest sportem kontaktowym, ale bardzo intensywnym. Zawodnicy w krótkim czasie muszą zagrać bardzo wiele spotkań. Kontuzje są nieuniknione w takim sporcie jak tenis. Krecz nie jest zjawiskiem częstym, ale się zdarza, dlatego warto wiedzieć, jak na taką sytuację reagują bukmacherzy.
Zakłady na tenis. Krecz – co to jest?
Kontuzje są wpisane w sport. W rywalizacji drużynowych problem jest nieco mniejszy. Każdy trener ma prawo do zmiany. Jeśli w meczu piłkarskim wykorzysta limit to od biedy jego drużyna może kontynuować grę w osłabieniu. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. W sportach indywidualnych, gdy zawodnik nie może dalej rywalizować, sprawa jest nieco bardziej kłopotliwa i brzemienna w skutkach. Nie ma kto go zastąpić, więc pozostaje krecz. Tenis nie jest od tego zjawiska wolny i co więcej zdarza się coraz częściej.
Zawodnicy tłumaczą się przeładowanym terminarzem, a organizatorzy mają im za złe, że symulują i poddają mecze bez walki, nie mając rzeczywiście kontuzji. Dlaczego tak się dzieje? W tenisie jest pula obowiązkowych turniejów i każdy zawodowiec musi zagrać w określonej liczbie rozgrywek. Jeśli tego nie robi, ma kłopoty ze światową organizacją. Czasami zawodnikom pozostaje krecz, który wykorzystywany jest czasem nawet już po jednym gemie. Są to jednak wyjątki, bo najczęściej dochodzi do kontuzji i zawodnik choćby chciał rywalizować, musi oddać mecz.
Co się dzieje, gdy jest krecz? Tenis w ofercie bukmacherów
Krecz w tenisie powoduje ból głowy u bukmacherów jak i typujących. Mozolnie budowana taktyka typowania i wybieranie z bogatej oferty tego jednego konkretnego meczu, może zostać zniweczona przez czynnik, na który typer nie ma żadnego wpływu. Skrajnym przypadkiem są także próby użycia kreczu w tenisie o znamionach korupcyjnych. Niekiedy krecz używany jest po prostu w celu ustawienia wyniku spotkania w nieczysty sposób.
Bukmacherzy też zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku kreczu w tenisie ich klient niewiele zawinił i najczęściej oferują zwrot za taki zakład. To również zabezpieczenie przed działaniami korupcyjnymi.
Co to jest zwrot za krecz w tenisie?
Sprawa jest prosta, gdy gracz na kuponie ma jeden mecz. Wtedy po prostu oddawana jest stawka takiego zakładu, który de facto jest traktowany jakby w ogóle nie został zawarty.
Znacznie bardziej skomplikowana sytuacja jest wtedy, gdy na kuponie mamy więcej spotkań. Na szczęście zwrot za krecz w tenisie nie oznacza tego, że cały kupon przestaje być ważny. Bukmacher zwykle rozlicza ten jeden mecz po kursie 1,00, czyli nie liczy się on do wygranej. Przykład? Na Kuponie mamy kilka meczów z łącznym kursem 6,0 i mamy też mecz tenisa po kursie 1,50, za który należy się zwrot za krecz. Nasz nowy łączny kurs będzie wynosić 4,0 (6,0 / 1,5) i to od tego kursu będzie liczona wygrana zgodnie ze stawką, za który zagraliśmy zakład. Co ważne, jeśli taki zakład został zawarty np. w ramach bonusu i przez krecz nasz kurs spadł poniżej regulaminu, to nie będzie się on liczył jako zawarty w ramach promocji. Dostaniemy albo zwrot stawki, albo nie będzie on zaliczony do obrotu bonusem, ale dalej będziemy mogli wygrać zakład.
Krecz w tenisie. Co jeśli nie zwrot?
Zwrot jest najpopularniejszym sposobem rozliczania kreczu w tenisie, ale są też inne możliwości. Czasami mimo tego, że postawiony przez nas mecz zakończył się przedwcześnie, to bukmacher zaliczy ten mecz albo jako naszą porażkę, albo wygraną. Może się tak zdarzyć, gdy gracz w ofercie kursowej wybierze inny zakład niż ten na końcowy wynik np. ilość gemów, zwycięzca pierwszego seta itp. Jeśli krecz w tenisowym meczu nastąpił wtedy, gdy da się taki zakład rozliczyć na sportowych warunkach, to często bukmacherzy tak robią. Choć nie jest to regułą i warto zaznajomić się z dokładnie z regulaminem konkretnych bukmacherów.
Podsumujmy możliwe rozliczenia, gdy następuje w tenisie krecz:
- przed meczem – zawsze zwrot,
- zakład dotyczący zwycięzcy – co do zasady zwrot, choć zdarzają się bukmacherzy, którzy rozliczają taki zakład jako przegrany przez tenisistę,
- zakład dotyczący zwycięzcy 1 seta – jeśli set (lub kolejne) się zakończył zakład będzie rozliczony zgodnie z wynikiem,
- zakład dotyczący liczby gemów – jeśli liczba rozegranych gemów jest wystarczająca, a kolejne gemy i tak nie miałyby wpływu na zakład, to będzie on rozliczony zgodnie z wynikiem, w innych przypadkach następuje zwrot.
Są to jednak tylko ogólne reguły, bo konkretni bukmacherzy mogą nieco inaczej podchodzić do rozwiązań związanych z kreczem w tenisie.
Krecz. Tenis w STS
Zakłady związane z tenisem są jednymi z najpopularniejszych w ofercie tego największego polskiego bukmachera. STS do kreczów w tenisie podchodzi zdroworozsądkowo, czyli na ogólnych zasadach przyjmowanych przez większość bukmacherów. Nie zdarzają się na tym polu odstępstwa i raczej nie słyszy się narzekań na to, że ktoś przez STS został potraktowany niesprawiedliwie. Warto skorzystać z kodów promocyjnych STS, aby rozpocząć przygodę z darmowymi środkami.
STS zwraca stawkę w razie nie rozegrania meczu czy gdy krecz następuje już w trakcie meczu. Jeśli jednak ktoś typował wydarzenia, które przed kreczem już można było rozliczyć (liczba setów, gemów itd.) to zakład jest zaliczany.
Tenis. Krecz w Fortunie
Drugi największy bukmacher na polskim rynku w kontekście kreczu w tenisie działa na takich samych zasadach jak STS. Gdy zawodnik nie wyjdzie na kort lub zejdzie z niego w trakcie rozgrywki, to Fortuna rozliczy zakład na zwycięzce meczu jako zwrot. Nie będzie ważne to, który gracz będzie miał przewagę w momencie kreczu.
Krecz w tenisie. Betclic
Betclic to bukmacher doskonale znany wszystkim typującym. Jeszcze przed nowelizacją ustawy hazardowej był jednym z najbardziej popularnych bukmacherów internetowych. Później przeszedł do szarej strefy, ale od 2019 roku działa w Polsce w pełni legalnie. Podobnie jak dwaj najwięksi bukmacherzy zwrot za krecz rozlicza na ogólnych zasadach.