Legalni bukmacherzy – ranking legalnych bukmacherów w Polsce

Branża hazardowa online w Polsce rośnie z roku na rok, do czego walnie przyczyniają się legalni bukmacherzy, którzy w 2019 r. wygenerowali łącznie ok. 6,7 mld. zł. przychodu. Z tego tytułu budżet państwa zasiliła kwota podatku w wysokości 800 mln. złotych*, zyskał też krajowy sport, który od lat czynnie wspierają polscy bukmacherzy. Wzrastająca popularność zakładów bukmacherskich sprawia, że cały czas przybywa podmiotów, które starają się o uzyskanie licencji Ministerstwa Finansów, uprawniającej do oferowania usług hazardowych. Aktualnie, po nowelizacji ustawy hazardowej z roku 2017, w Polsce działa już 19 legalnych firm bukmacherskich.**

Wszystko to przekłada się na duży komfort graczy, bowiem oferty bukmacherskie są bardzo zróżnicowane, a szeroki wybór zakładów sprawia, że każdy znajdzie coś siebie. W tym gąszczu zmieniających się propozycji i okazji, jakie dla amatorów obstawiania wyników sportowej rywalizacji – mają legalni bukmacherzy, łatwo stracić orientację. Aby ułatwić graczom wybór oraz wyzwolić dodatkową konkurencję wśród firm oferujących zakłady wzajemne, opracowaliśmy ranking legalnych bukmacherów w Polsce!

Polscy bukmacherzy – jak wygląda obecnie rynek zakładów wzajemnych w naszym kraju?

Pomimo, iż rynek bukmacherski w Polsce rozwija się dynamicznie, to według Stowarzyszenia „Graj Legalnie”, w dalszym ciągu aż 60% obrotów w obszarze zakładów wzajemnych, dokonywanych jest w szarej strefie. Wraz z nowelizacją ustawy hazardowej sprzed trzech lat, powstał specjalny rejestr domen zakazanych, w którym Ministerstwo Finansów umieszcza adresy, gdzie oferuje się nielegalne usługi hazardowe w internecie. Ocenie na „czarnej liście” figuruje blisko 9 000 domen, a korzystanie z usług tych serwisów, które nie posiadają stosownych zezwoleń – naraża nieuczciwych użytkowników na konsekwencje karno-skarbowe.

Obroty, jakie wygenerowali polscy bukmacherzy w minionym roku, były o prawie 29% wyższe, niż w 2018 r. Niekwestionowanym liderem na krajowym rynku legalnych zakładów bukmacherskich – jest marka STS, która posiada w nim udział ponad 45%. Kolejnym dużym podmiotem w branży sportowych zakładów wzajemnych, jest firma Fortuna (ok. 31%). Na dalszym pozycjach są forBET (6%), Totolotek (5%), a ok. 12,3% udziału w rynku bukmacherskim – mają w pozostałe podmioty.

Graj legalnie i wspieraj polski sport!

Warto wspomnieć, że uczestnictwo w legalnych zakładach bukmacherskich w Polsce, obwarowane jest obrotowym podatkiem od gier w wysokości 12%. W praktyce, o tą wartość pomniejszane są wszystkie stawki wnoszone przez uczestników zakładów (np. przy stawce 100 zł. – mnożnikiem kursu danego zdarzenia jest wartość 88 zł.), a obowiązek odprowadzenia należnego podatku do fiskusa, spoczywa na bukmacherze. Pamiętaj, że uczciwa i legalna gra, to Twoja cegiełka w rozwój m. in. infrastruktury rekreacyjnej i sportu w naszym kraju. Dodatkowo, jeśli kwota na pojedynczym zwycięskim kuponie przekroczy 2 280 złotych, typerowi potrącany jest jeszcze 10% podatek od wygranych. Na szczęście, spore grono polskich bukmacherów, oferuje specjalne promocje, w ramach których często przejmuje na siebie część lub całość podatku. Warto więc śledzić bieżące oferty, bonusy, propozycje bukmacherów i stawiać na legalny hazard! Polski bukmacher wspiera rodzimy sport – nierzadko stając się sponsorem tytularnym całych rozgrywek ligowych, mistrzostw albo konkretnej drużyny.

Jak wygląda i czym jest ranking legalnych bukmacherów?

Ranking legalnych bukmacherów to zestawienie, dzięki któremu z łatwością można wybrać firmy, oferujące najlepsze propozycje zakładów sportowych, bonusów czy promocji. Wszystkie podmioty uwzględnione w rankingu, to w pełni sprawdzeni i legalni bukmacherzy, których oferty cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób obstawiających wyniki meczów. Wystarczy kliknąć w interesującą ofertę, aby zapoznać się ze szczegółami promocji albo przeanalizować dostępne opcje zakładów:

RANKING

Ranking odświeżany jest na bieżąco, co daje pewność, że wszystkie oferty bukmacherskie są aktualne i dostępne dla typerów. Warto śledzić to zestawienie, ponieważ duża konkurencja na rynku legalnych bukmacherów – potęguje rywalizację, której efektem jest coraz bardziej atrakcyjniejsza oferta dla obstawiających. Zestawienie jest swoistym rankingiem popularności, który tworzony jest w oparciu o opinie aktywnych graczy i ruch generowany przez nich na stronach bukmacherskich.

Czynniki decydujące o popularności podmiotów oferujących legalne zakłady bukmacherskie

Legalne zakłady bukmacherskie cieszą się olbrzymim zainteresowaniem w naszym kraju, jednak wpływ na popularność danej firmy, mają różne czynniki. Wśród najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się gracze przy wyborze polskiego bukmachera, wyróżnić można m. in.:

 • duży wybór dyscyplin sportowych, sporty wirtualne, e-sport,
 • możliwość obstawiania kilku poziomów rozgrywek ligowych, w tym również w krajach „egzotycznych”,
 • rozbudowana oferta zakładów wariantowych na dane zdarzenie,
 • opcja wnoszenia zakładów na żywo (live),
 • wysokie kursy,
 • szybkie wypłaty i dużo opcji wpłaty środków na grę,
 • opcja podglądu transmisji TV meczów,
 • pojawianie się kursów typu prematch z dużym wyprzedzeniem czasowym,
 • możliwość gromadzenia punktów w ramach programu lojalnościowego,
 • promocje przy okazji ważnych wydarzeń sportowych,
 • bonus na start lub od depozytu oraz atrakcyjne warunki obrotu.

Każdy gracz kieruje się indywidualnymi preferencjami w zakresie wyboru bukmachera, za pośrednictwem którego obstawia wyniki meczów sportowych za pieniądze. To co, dla jednego typera jest istotne, dla drugiego może nie mieć dużego znaczenia. Wiele zależy od poziomu doświadczenia obstawiających, ich specjalizacji oraz przyjętej strategii gry.

Hazard online w dobie koronawirusa

Epidemia koronawirusa wywróciła świat tradycyjnego sportu do góry nogami. W związku z zawieszeniem rozgrywek sportowych niemal na całym świecie, mocno ucierpiała też branża bukmacherska oraz osoby, dla których dostarczała ona rozrywki. Każdy polski bukmacher online poszerzył swoją ofertę zakładów na e-sport, którego restrykcje nie dotknęły tak bardzo, jak inne dyscypliny. Gracze przez cały czas mogli też wnosić zakłady na tzw. sporty wirtualne. Również i w tym zakresie firmy bukmacherskie zwiększyły liczbę propozycji, m. in. poprzez dołożenie do ofert mnóstwo symulacji rozgrywek ligowych czy wirtualnych turniejów. Tą szczególną pozycję w ofertach, obstawiający mogą znaleźć pod nazwą „sporty alternatywne”, gdzie rozgrywki generuje specjalny algorytm. Symuluje on przebieg oraz końcowy wynik wirtualnego spotkania, biorąc pod uwagę dane historyczne, korelując je ze statystykami zawodników/zespołów oraz określonym współczynnikiem czynnika losowego. W obliczy braku możliwości obstawiania rzeczywistych meczów, sporty alternatywne stały się więc pewną rekompensatą dla typujących, w których mogą oni zakładać się o prawdziwe pieniądze.

Legalny poker – teoria a rzeczywistość

Śmiało można stwierdzić, że najbardziej poszkodowaną grupą amatorów internetowego hazardu po nowelizacji prawa z 2017 r., są pokerzyści. W związku z zakwalifikowaniem tej gry karcianej jako losowej, z czym nie zgadza się większość zawodowych graczy, legalny poker online nie może być oferowany przez firmy bukmacherskie. Jedynym podmiotem, jaki mógłby udostępnić tzw. poker room i najpopularniejszą odmianę Texas Holdem – jest krajowy monopolista Totolotek (kasyno online), ale nie zdecydował się jeszcze na ten krok. Pokerzyści zasilają więc szarą strefę i korzystają z usług innych operatorów zarejestrowanych w UE. W Polsce traktowane jest to jako praktyka nielegalna, bowiem witryny bukmacherów oferujących poker room’y – figurują w ministerialnym rejestrze domen zakazanych.

Na pocieszenie fanów tej gry karcianej, elektryzującej miliony ludzi na świecie, jest oferta STS, w ramach której polski bukmacher udostępnił namiastkę pokera w zakładce Betgames. Można więc powiedzieć, że w 100% legalny poker internetowy dostępny jest obecnie tylko w STS. Gra nie polega jednak na aktywnym uczestnictwie w klasycznej pokerowej rozrywce. Na ekranie komputera, typer obserwuje symulowane, etapowe rozdanie (flop, turn i river) oraz zmieniające się kursy na możliwe układy wygrywające. Gracz może obstawić w każdej fazie rozgrywki – jaki według niego, zwycięży ostatecznie układ na stole (np. kareta, full, kolor, strit, dwie pary itp.).

Co może wpłynąć na rozwój legalnej branży bukmacherskiej w Polsce?

Bardzo ważna jest skuteczniejsza walka z szarą strefą i wyciąganie konsekwencji wobec podmiotów promujących zakazane domeny. System kar i sankcji to jedno, ale konieczne są również zmiany w ustawodawstwie dotyczącym hazardu online. Od dłuższego czasu środowisko czynnych uczestników zakładów bukmacherskich, postuluje zmniejszenie podatku od gry lub zmianę w sposobie jego naliczania. Branża bukmacherska, podobnie jak budżet państwa, mogłaby wiele zyskać, gdyby zalegalizowano internetowego pokera. Przy okazji  potyczek przy karcianym stoliku – pokerzyści z pewnością zainteresowaliby się także zakładami sportowymi. Najważniejszym jednak wydaje się „odmrożenie” sportowego świata i wznowienie rozgrywek, co automatycznie napędzi dalszy rozwój legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce.

Źródła:

*             www.rp.pl/Biznes/301299893-Polacy-coraz-wiecej-wydaja-na-hazard.html

**          www.podatki.gov.pl/pozostale-podatki/gry-hazardowe/zaklady-wzajemne-i-gry-hazardowe-przez-internet/

Komentarze (0)
Dodaj komentarz