Fortuna maxikombi – na czym polegają zakłady systemowe

Zakłady singlowe, zakłady akumulowane – to te kupony najczęściej obstawiają gracze. Zakłady bukmacherskie to jednak również zakłady systemowe. Wybierane rzadziej, bo pozornie są nieco bardziej skomplikowane. Sprawy nie są jednak takie trudne, a taki rodzaj kuponu pozwala wygrać nawet wtedy, gdy popełni się błędy w typowaniu. Fortuna dla zakładów systemowych stworzyła oddzielną markę i u tego bukmachera postawimy kupon maxikombi. Jak obstawiać zakłady systemowe? Sprawdzamy.

[ranking id=70 count=1]

Zakłady systemowe są dostępne u większości bukmacherów. Nie są tak popularne jak zakłady singlowe (z jednym meczem na kuponie) czy zakłady akumulowane (lub wielokrotne, czyli z co najmniej dwoma wydarzeniami), ale bukmacherzy nie rezygnują z oferowania tego produktu. W Fortunie postawimy kupon maxikombi, bo ten bukmacher postanowił zmienić nazwę zakładów systemowych. Kupon maxikombi można zagrać zarówno stacjonarnie – w punktach bukmachera w całej Polsce – oraz przez internet. Wystarczy tylko założyć konto, a cały proces nie powinien trwać dłużej niż kilka minut. Warto też pamiętać, że Fortuna jest legalnym bukmacherem w Polsce. Posiada licencję przyznawaną przez Ministerstwo Finansów i za obstawianie zakładów bukmacherskich za pośrednictwem tego bukmachera nie grozi kara. 

Fortuna maxikombi – co to jest zakład systemowy?

Mniejsza popularność zakładów systemowych może brać się stąd, że szczególnie dla początkujących graczy sposób zawierania kuponu multikombi może być nieco trudniejszy. Zakład kombinacyjny (inna nazwa zakładów systemowych) nie jest jednak tak skomplikowany jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Kupon maxikombi w Fortunie składa się z kilku zakładów singlowych lub akumulowanych, czyli z tradycyjnych zakładów zawieranych przez graczy na co dzień. Jednak w stworzonym przez nas zestawie meczów może wkraść się co najmniej jeden błąd. Przy rozliczeniu jeden zestaw (blok) wtedy odpada, ale nadal gracz może odebrać wygraną z pozostałych. 

Fortuna maxikombi – jak grać? 

Rodzaj zakładu wybiera się w nagłówku kuponu internetowego. W Fortunie kupon maxikombi może składać się aż z 13 grup (bloków), a każdy z nich jest oznaczony odpowiednią literą alfabetu (od A do M). Gracz z oferty kursowej wybiera spotkania i przypisuje mecze do konkretnych zestawów. W jednym bloku może znajdować się pojedynczy mecz, ale też kilka, a nawet kilkanaście spotkań. Blok rozliczany jest jako wygrany, gdy wszystkie mecze z danego zestawu zostaną pozytywnie zakończone. Gdzie zatem jest pole do błędu przy zakładach Fortuna multikombi?

Wszystko zależy od tego na jaką kombinację zdecyduje się gracz. Jeśli dla przykładu będzie to system 2z3 (dwa z trzech), to jeden z bloków może okazać się nietrafiony, a i tak gracz odbierze wygraną. 

Rozpiszmy taki kupon maxikombi dla przykładu. System 2z3 składa się z trzech kombinacji. Bloki A,B,C paruje się w następujący sposób AB, AC, BC. Z tego rozpisu wynika, że jeśli blok A nie będzie dobrze wytypowany, to żeby wygrać gracz musi dobrze obstawić blok B i C. Jeśli trafi wszystkie, to oczywiście wygrywa pieniądze za każdą kombinację.

Jak oblicza się wygraną za daną kombinację? Analogicznie jak przy kuponach akumulowanych. Łączny kurs bloku A mnoży się przez łączny kurs bloku B oraz przez stawkę. 

Przykład: W bloku A mamy dwa mecze po kursie 2,0, czyli łączny kurs to 4,0. W bloku B mamy trzy spotkania po kursach 1,5, a to daje łączny kurs 3,38. Gracz obstawia daną kombinację za 10 złotych. Wygrana z zestawu AB wyniesie więc 135 złotych  (4 x 3,38 x 10 złotych). W przykładzie nie wzięliśmy pod uwagę podatku. Ostateczną wygraną jest suma wygranych z poszczególnych kombinacji – o ile trafiliśmy więcej niż jedną.

Każdą kombinację opłaca się niezależnie. Można wybrać jedną stawkę na każdy blok, ale też wycenić stawkę każdego zestawu oddzielnie. 

W systemie 2z3 dozwolony jest jeden nietrafiony blok. Jednak inne systemy dopuszczają więcej błędów np. w systemie 2z4 (w sumie sześć kombinacji) gracz może popełnić dwa błędy, a w 4z9 (126 kombinacji) aż pięć bloków może być nietrafionych, a gracz i tak odbierze wygraną. 

Fortuna maxikombi – co to są pewniaki?

Bukmacher Fortuna w swoich zakładach systemowych przygotował coś jeszcze. Kupon maxikombi można obstawiać z pewniakami. Czym one są? Jest to osobny blok, który jest dopisywany do każdej kombinacji. Nasz kupon 2z3 wyglądałby, więc tak:

  • AB+P 
  • AC+P
  • BC+P

Wydarzenia z grupy pewniaków muszą być bezwzględnie rozliczone jako pozytywne, żeby kupon multikombi był wygrany. Nawet jeśli wszystkie mecze z bloków A, B i C będą dobrze wytypowane, a choć jeden mecz z grupy pewniaków będzie nietrafiony, to cały nasz zakład systemowy idzie do kosza.

Niewątpliwym plusem obstawiania pewniaków w zakładach systemowych jest możliwość odebrania znacznie większej wygranej. Minus to oczywiście zdecydowanie większe ryzyko wpadki, bo szczególnie w świecie sportu „pewniaki” bywają tylko na papierze.

Fortuna maxikombi – wady i zalety

Zakład multikombi w Fortunie to na pewno bezpieczniejszy sposób na obstawianie niż zakład akumulowany złożony z dużej liczby wydarzeń. Jeśli odpowiednio przeanalizujemy kursy i tak dobierzemy je w grupy lub pary to możemy liczyć na przynajmniej zwrot stawki .

Możliwość popełnienia nawet kilku błędów jest też kusząca, bo wpadek nie da się uniknąć. Gorzej jeśli błędne typowania rozejdą się po kilku blokach – wtedy minimalizujemy swoje szanse na wygraną w choćby jednej kombinacji.

Trzeba też pamiętać, że kupon multikombi przyniesie nam mniejszą wygraną niż kupon akumulowany, na którym umieścimy wszystkie mecze ze wszystkich bloków. Warunek jest wtedy jeden. Nie możemy popełnić choćby jednego błędu. 

5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz