Oznaczenia bukmacherskie. Słownik pojęć zakładów bukmacherskich
Obstawianie zakładów bukmacherskich nie jest trudne. Przynajmniej jeśli chodzi o techniczny aspekt zawierania zakładów bukmacherskich, bo skuteczność naszych typów to już zupełnie inna para kaloszy. Jednak gdy pierwszy raz widzi się listę kursową, to można zastanawiać się, co właściwie oznaczają pewne symbole i oznaczenia bukmacherskie.
Dla doświadczonego typera symbole i oznaczenia używane przez bukmacherów nie są niczym dziwnym czy zastanawiającym. Od lat są niezmieniane i co ważne większość bukmacherów stosuje się do tego samego zapisu. Nieważne zatem czy obstawia się mecze w STS, Fortunie czy na stronie bukmachera Betclic – wszystkie niezbędne oznaczenia będą takie same.
To ważna informacja dla początkujących graczy. Wystarczy, że zapoznają się z naszym poradnikiem, a ze spokojem będą mogli przejść na stronę legalnego bukmachera w Polsce (oprócz już wspomnianych można obstawiać np. w Totolotku, Forbecie czy Etoto) lub nawet na świecie i bez problemu typować. Zatem jak bukmacherzy oznaczają konkretne sytuacje?
Podstawowe oznaczenia bukmacherskie
Rozwiązaniem, które najczęściej gracze umieszczają na swoich kuponach jest decyzja czy wydarzenie zakończy się zwycięstwem jednej lub drugiej strony lub (tam gdzie to możliwe) czy padnie remis. Jak to oznaczają bukmacherzy? To proste.
- 1 – oznacza zwycięstwo gospodarza lub drużyny wymienionej jako pierwsza, gdy mecz rozgrywany jest na neutralnym terenie;
- X – to remis, który czasami oznaczany jest jako „0”;
- 2 – oznacza wygraną gości lub drużyny wymienionej jako druga, gdy mecz rozgrywany jest na neutralnym terenie.
Dodatkowo można obstawiać też mecze w następujący sposób (tzw. podpórka):
- 1x (lub 10) – oznacza zwycięstwo lub remis pierwszej drużyny,
- x2 (lub 02) – oznacza zwycięstwo lub remis drugiej drużyny,
- 12 – oznacza zwycięstwo pierwszej lub drugiej drużyny (gracz przegrywa, gdy padnie remis).
Pozostałe oznaczenia bukmacherskie
Wśród najpopularniejszych zakładów zawieranych przez graczy są np. te na liczbę bramek w meczu (lub punktów czy setów w zależności od dyscypliny). Możemy wyróżnić następujące oznaczenia bukmacherskie:
- under/over 2,5 – ponad lub poniżej 2,5 bramki w meczu. Gracz musi określić, w jakim przedziale zmieści się liczba zdobytych goli. Oczywiście liczba po under/over może być inna np. 1,5 lub odnosić się do punktów w koszykówce np. over/under 175,5. W takim zapisie „1” oznacza under, a „2” over.
- DNB – czyli „draw no bet”, a to oznacza, że gdy padnie remis w spotkaniu, to wydarzenie nie będzie liczone na naszym kuponie i nastąpi zwrot stawki.
- Handicap „-1” – takie oznaczenie mówi nam, że od dorobku drużyny przy której stoi wartość „-1” zostanie wirtualnie odjęty jeden gol, punkt czy set. Handicapy mogą być różne np. „+1,5”, czyli do dorobku danej drużyny zostanie dopisana taka wartość, a dodatkowo taki handicap sprawia, że na pewno w naszym spotkaniu nie będzie remisu.
- Połowa czasu/pełny czas – zawierając taki zakład, typujemy zarazem wynik do przerwy oraz wynik końcowy. Oznaczenia są różne np. 1/1, czyli pierwsza drużyna będzie wygrywała do przerwy, jak i wygra cały mecz. Oznaczenie 2/x oznacza, że druga drużyna będzie prowadzić do przerwy, ale ostatecznie padnie remis.
- H2H – to oznaczenie zakładu „head to head”, czyli pojedynku między wybranymi zawodnikami. Bardzo popularny zakład w sportach indywidualnych, jak skoki narciarskie, biathlon czy kolarstwo. Bukmacher wystawia kurs na pojedynek pomiędzy dwoma zawodnikami i gracz musi określić, który zajmie wyższe miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów czy etapu.
- V – czyli skrót od Victoria, również najczęściej stosowany zapis przy zawodach indywidualnych i oznacza, że stawiamy na zwycięstwo danego zawodnika w klasyfikacji generalnej. Zapis ten można stosować też przy obstawianiu wygranej danego zespołu na turnieju mistrzowskim.
- 1-3 – oznacza, że nasz typ zajmie miejsce na podium. Analogicznie „1-6” oznacza miejsce w szóstce itd.
- strzeli/nie strzeli, dostanie kartkę/nie dostanie – to proste zakłady, ale przy obstawianiu zapis „1” oznacza tak, a zapis „2” – nie.