Wyścigi konne – zakłady bukmacherskie. Przewodnik

Wyścigi konne są nierozłącznie związane z zakładami bukmacherskimi. Współczesna bukmacherka zrodziła się wręcz z obstawiania wyścigów konnych. Dziś popularniejsze są inne dyscypliny sportowe, ale wyścigi konne nadal są w ofercie bukmacherów.

Każdy, kto oglądał serial Peaky Blinders, ma przed oczami sceny rozgrywane na hipodromach. Już pod koniec XIX wieku na Wyspach Brytyjskich można było obstawiać rezultaty wyścigów, a w okresie międzywojennym można obserwowano lawinowy wręcz wzrost zainteresowania bukmacherką. Nie da się ukryć, że wtedy na hipodromach prym wiodły nieco szemrane interesy, ale konie i sporty walki rozpoczęły okres prosperity bukmacherskiej.

Dziś wybór jest znacznie większy. Typerzy mogą obstawiać dziesiątki lig piłkarskich, koszykarskich czy turniejów tenisowych. W ofercie legalnych bukmacherów w Polsce z reguły jest około 30 dyscyplin sportowych, a w każdej z nich co najmniej kilkanaście lig czy turniejów. Zakłady na wyścigi konne straciły na znaczeniu i coraz trudniej jest je znaleźć w ofercie bukmacherskiej. Jednak ci, którzy nie wyobrażają sobie wizyty na Służewcu czy oglądania wyścigów w telewizji bez obstawiania, mogą spać spokojnie. Nadal są bukmacherzy, którzy nie zapominają o sporcie, który był pionierem bukmacherki.

Wyścigi konne – zakłady bukmacherskie Traf

Najbogatszą ofertę na zakłady bukmacherskie związane z wyścigami konnymi znajdziemy u bukmachera Traf. To bukmacher, który specjalizuje się w wyścigach konnych i nie przyjmuje innych zakładów. Traf to bukmacher stacjonarny (ma. ok. 30 placówek w całym kraju) oraz od 2018 roku również bukmacher internetowy, a więc dostępny z każdego zakątka Polski. 

Bukmacher Traf jest m.in. operatorem wszystkich zakładów bukmacherskich zawieranych na trzech polskich hipodromach – w Warszawie, Sopocie i Wrocławiu. 

Bukmacher Traf jest spółką grupy kapitałowej Totalizatora Sportowego (m.in. gry Lotto czy wirtualne kasyno), który posiada też koncesję Ministerstwa Finansów na organizację i przyjmowanie zakładów bukmacherskich na wyścigi konne. 

Wyścigi konne – zakłady u pozostałych bukmacherów

Oto jest już zdecydowanie trudniej. Zakłady bukmacherskie na wyścigi konne pojawiają się dość regularnie w ofercie bukmachera Fortuna czy bukmachera STS, który oferuje kody na pierwsze zakłady. Od czasu do czasu można znaleźć też wybrane kursy u innych bukmacherów. 

Wyścigi konne – co można obstawiać?

Bukmacher Traf w swojej ofercie ma wszystkie polskie wyścigi konne, ale nie tylko. Traf przyjmuje też zakłady na gonitwy organizowane na wybranych torach francuskich m.in. Le Bouscat (Bordeaux), Vincennes (Paryż), Hippodrome de la Loire (Cordemais), Hippodrome de la Côte d’Azur (Cagnes-sur-Mer), Hippodrome de Pau (Pau), La Touques (Deauville).

W ofercie innych bukmacherów znajdziemy też wyścigi z angielskich torów, ale też tych amerykańskich czy z RPA. 

Wyścigi konne – jak obstawiać zakłady?

Skąpa oferta bukmacherska powoduje, że wyścigi konne nie są zbyt chętnie obstawianie przez amatorskich graczy. Również specyfika wyścigów konnych sprawia, że ciężko jest przykuć uwagę kogoś, kto nie jest miłośnikiem koni. Przede wszystkim każdy zakład bukmacherski (nie tylko związany z wyścigami na hipodromie) powinien być przemyślany i przeanalizowany. Nie da się ukryć, że informacje potrzebne do przeprowadzenia analizy wyścigów konnych, jest znacznie trudniej zdobyć niż te dotyczące np. piłki nożnej.

Na co warto zwracać uwagę? Na historię dżokeja i konia. Bardzo ważne są takie szczegóły, jak wiek i waga konia oraz jego pochodzenie. Nie można zapominać o czynnikach pogodowych.

Wyścigi konne – rodzaje zakładów

Wyścigi konne to nie tylko obstawianie zwycięzcy gonitwy. Rodzajów zakładów bukmacherskich na wyścigi konne jest naprawdę sporo. I co ważne są też takie, gdzie pula nagród przekracza nawet 150 tysięcy złotych.

Zakłady na wyścigi konne dzielimy na te jednogonitwowe, a wśród nich wyróżniamy:

  • Zakład zwyczajny (ZWC) – Gracz wygrywa, gdy poprawnie wytypuje zwycięskiego konia w wyścigu. Co ciekawe można postawić na kilka koni jako zwycięzce (nawet wszystkie), a ewentualna wygrana będzie zależna od kursów i stawki. 
  • Porządek (PDK) – Żeby wygrać należy wytypować pierwszego i drugiego konia w gonitwie (nie jest konieczne typowanie dokładnych miejsc), ale jest to zakład możliwy do zawarcia tylko wtedy, gdy w wyścigu bierze udział co najmniej siedem koni.
  • „Dwójka” (DW) – Możliwy jest do zawarcia w gonitwach, w których uczestniczy od trzech do sześciu koni. Podobnie jak w przypadku PDK typuje się pierwszą dwójkę i też nie ma konieczności wskazania dokładnego układu.
  • „Trójka” (TR) – Gdy w wyścigu biorą udział co najmniej cztery konie, to można obstawić kto zajmie miejsce na podium.
  •  „Czwórka” (CZW) – Jeśli w gonitwie bierze udział co najmniej osiem koni, to można wytypować pierwsze cztery. 

Drugim rodzajem zakładów na wyścigi konne są zakłady wielogonitwowe, a wśród nich m.in.:

  • „Dubla” –  polega na tym, że należy wytypować zwycięzców w dwóch kolejnych gonitwach. 
  • „Tripla” –  w trzech kolejnych wyścigach.
  •  „Kwinta” – należy poprawnie wskazać wygrane konie w pięciu kolejnych gonitwach.
  • „Septyma” – czyli typowanie zwycięzców siedmiu kolejnych wyścigów. To takie zakłady bukmacherskie mogą przynieść największe wygrane. Służewiecki rekord to ok. 150 tysięcy złotych.
Wyścigi konne – jakie rodzaje zakładów na wyścigi mamy?
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz