Euro 2021. Terminarz Mistrzostw Europy – grupy, faza pucharowa

Euro 2021 przez miesiąc będzie elektryzowało kibiców piłkarskich nie tylko w Europie. Jest to przecież turniej oglądany z zapartym tchem również na innych kontynentach. Dla polskich fanów najważniejsze jest jednak to, że po raz kolejny na Euro zagra polska reprezentacja.

Euro 2021 to turniej ze wszech miar wyjątkowy. Po pierwsze oficjalna nazwa turnieju to nadal Mistrzostwa Europy 2020. Rozgrywki zostały przesunięte o rok ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa. Po drugie Euro 2021 będzie rozgrywane w 12 krajach i na 12 różnych stadionach. To decyzja UEFA, która miała uczcić setną rocznicę powstania europejskiej federacji. Decyzja ta jest jednak dość brzemienna w skutkach, bo tylko zwiększa kłopoty organizacyjne w dobie pandemii. Nadal nie wiadomo czy turniej zostanie rozegrany przy udziale publiczności, a nawet to czy ostatecznie nie zmniejszona zostanie liczba krajów-organizatorów. 

Turniej po raz drugi będzie składał się z 24 zespołów. Rozegranych zostanie 51 meczów, a będzie trwał miesiąc – od 11 czerwca do 11 lipca. Kiedy na boisko wybiegnie polska reprezentacja? Jakie są przewidywania bukmacherów?

ZOBACZ: WSZYSTKIE MECZE REPREZENTACJI POLSKI 2021

Euro 2021. Terminarz – Grupa A 

To mecz Turków i Włochów rozpocznie Euro 2021. Według bukmachera Fortuna faworytem do zwycięstwa są Włosi. I to zdecydowanym, a o tym świadczy kurs – 1,50. Walka o drugie miejsce w grupie będzie zapewne zacięta, choć to reprezentacja Szwajcarii wydaje się być faworytem do awansu zza pleców Włochów. Walia? Tej reprezentacji będzie bardzo ciężko powtórzyć sukces sprzed pięciu lat, gdy zagrała w półfinale przeciwko Portugalii. 

Euro 2021. Terminarz – Grupa B

W tej grupie faworyt bukmacherów jest jeden – Belgia. Rosja i Dania zrobią wszystko, żeby awansować z drugiego miejsca i uniknąć nerwówki związanej z liczeniem punktów drużyn z trzecich miejsc. Przypomnijmy, awansują cztery drużyny z trzecich miejsc, więc dla dwóch z nich nie będzie miejsca w fazie pucharowej. 

Euro 2021. Terminarz – Grupa C

Holandia i długo, długo nikt. Holendrzy wydaje się, że kryzys mają już za sobą i powoli mogą już się przymierzać do gry w w fazie pucharowej. O drugie miejsce walczyć będą Austriacy i Ukraińcy. Ci drudzy będą na pewno podbudowani wygraną w Lidze Narodów z Hiszpanią. Obstawianie sukcesu Macedonii Północnej? Ryzykowne, ale ewentualny sukces przyniesie dużą wygraną.

 

Euro 2021. Terminarz – Grupa D

Anglia to jeden z głównych faworytów bukmacherów do wygrania turnieju. Chorwacja, choć jest wicemistrzem świata, raczej musi skoncentrować się na obronie drugiego miejsca. Czesi i Szkoci nie mają jednak nic do stracenia i będą zaciekle walczyć o jak najlepsze wyniki. Szczególnie Anglicy muszą uważać na mecz z wyspiarskimi sąsiadami. Zawsze są to prestiżowe i zacięte mecze.

Euro 2021. Terminarz – Grupa E

Według bukmacherów z naszej grupy awansują trzy ekipy. Oprócz Hiszpanii będą to Szwedzi oraz biało-czerwoni. Kluczowym meczem dla reprezentacji Polski będzie pierwszy mecz Polski ze Słowacją. Ewentualną wpadkę będzie bardzo trudno odrobić. Na sukcesie naszych z Hiszpanami będzie można sporo zarobić. Przecież to nie Polacy będą faworytami bukmacherów.

 

Euro 2021. Terminarz – Grupa F

Patrząc na skład tej grupy można tylko współczuć Węgrom. Zmierzą się z trzema ekipami, które są zaliczane do faworytów turnieju. Wydaje się, że Niemcy, Francja i Portugalia bez problemu awansują dalej, ale ta grupa to może być pułapka. Możliwe, że padnie w niej sporo remisów i wtedy trzecie miejsce może nie dać awansu i jeden z mocarzy może pożegnać się z turniejem. 

Euro 2021. Terminarz – Faza pucharowa

Źródło wszystkich grafik: Wikipedia

Szesnaście najlepszych drużyn z fazy grupowej zmierzy się w fazie pucharowej. To zdecydowanie najciekawsza faza turnieju, która wzbudza najwięcej emocji. Mecze grupowe są jednak ważne, bo choć odpada zaledwie osiem ekip, to bardzo ważne jest rozstawienie i przyjemna ścieżka w drodze do fazy medalowej. Możliwe, że już przed ostatnimi meczami w grupach niektóre ekipy zaczną kalkulacje. Czy ma to sens? Czasami takie kombinowanie przynosi odwrotne skutki, a jeśli ktoś ma wygrać Mistrzostwa, niech wygrywa po kolei z najlepszymi.

Według planów mecze półfinałowe i finał rozegrane zostaną na Wembley. To zdecydowanie jeden z bardziej ikonicznych stadionów w Europie i oby sytuacja pandemiczna pozwoliła rozegrać decydujące mecze z udziałem publiczności. 

TERMINARZ EURO2021
Komentarze (0)
Dodaj komentarz